Site Rengi

DOLAR 7,6719
EURO 8,9922
ALTIN 468,46
BIST 9,7768
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Balıkesir 29°C
Parçalı Bulutlu

5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ ”AYVALIK SAHİPSİZ DEĞİL “

5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ ”AYVALIK  SAHİPSİZ DEĞİL “
habericiust
05.06.2020
607
A+
A-
Ayvalık’ta bulunan siyasi partiler ve STK’lar 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, Ayvalık için tek söz,tek yumruk oldular. Yıllardır süre gelen ve Ayvalık’ın üzerine kara bulutlar gibi çöken Prina kokusu ve kara suyun Nikita deresinden, Sarımsaklı denizine akması halkta büyük tepki yarattı. Ayvalık Belediyesi ,Ayvalık Kent Konseyi ve Ayvalık Tabiat Platform’unun öncülüğünde ,Doğuş Prina Fabrikası’nın yakınında yapılan “Ayvalık Sahipsiz Değildir,Ayvalık’ımın Havasını Denizini Kirletme” temalı protesto kalabalık bir vatandaş topluluğu ile düzenlendi. Ayvalık Belediyesi, Çevre Komisyonu bu konuda çok kez dilekçeler verdiler,kontrollere gittiler. CHP Meclis Üyesi ve Ayvalık Belediyesi Çevre Komisyonu 5 Üyesinden biri olan rahmetli Sabahattin Tatar’ında bu konuda emeği çok.
5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeni ile yapılan Protesto da ilk konuşmayı Ayvalık Tabiat Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül Ereğli: Tüm dünyada 5 Haziran “Dünya Çevre Günü” olarak kutlanır. Ancak Doğanın metalaştırıldığı, ekolojik yıkımların dünyayı üzerinde yaşanılamaz bir gezegen haline getirmeye doğru hızla yol aldığı bir süreçte “çevre günü” kutlaması ne kadar anlamlı?Bu yüzden 5 Haziran “Dünya Çevre Günü” biz yaşam savunucuları için doğa yıkım ve talanlarını dile getirme, yaşam savunucularını ortak mücadeleye davet etme ve ekolojik bir yaşamı savunma günü haline geldi.Bu yıl “Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası” na dünyayı kasıp kavuranKovid-19 pandemisinin etkisi altında girdik. Halkın sokağa çıkamamasını fırsata çeviren iktidar ve şirketler ormanlarımızı, dağlarımızı, derelerimizi, tarım arazilerimizi yok etmekten geri durmadılar.
Ayvalık Tabiat Platformu olarak bileşeni olduğumuz Ekoloji Birliği, korona virüs salgınını fırsata çeviren iktidar ve şirketlerin doğa ve yaşam alanlarına yönelik yıkım ve tahribatlarını ve verilen mücadeleleri raporlamaya devam ediyor. Ortaya çıkan listenin uzunluğu ise tehlikenin büyüklüğünü ortaya koyuyor.Ayvalığa gelince:Tüm adalarıyla birlikte bir doğa harikası olan Tabiat Parkımız sürekli bir saldırı altında. Rant uğruna bu güzelliği yok etmek isteyenler, mevzuat değişiklikleri ve yeni revizyon planları ile Tabiat Parkını yapılaşmaya açarak tahrip ve talan etmek istiyorlar.
ARITMA HEMEN ŞİMDİ!!!
Karaayıt köyündeki maden ocağı ve zenginleştirme tesisi ile Kozak’ta sürekli artan taş ocaklarından kaynaklanan atıklar ve toz yüzünden , fıstık çamı ormanlarımız, zeytinliklerimiz, tarlalarımız ve hayvan otlatma alanlarımız zarar görüyor. Çıkarttıkları gürültüyle çevrelerini tüm canlılar için yaşanılmaz hale getiriyor.
EKOLOJİK YIKIMA YOL AÇAN VAHŞİ MADENCİLİĞE HAYIR!!! Ayvalığımızın diğer önemli bir sorun kaynağı ise, önünde bulunduğumuz; Nikita deresine karasuyunu akıtan ve saldığı zehirli dumanla havamızı kirleten, bizleri nefes alamaz hale getiren tesis.TEMİZ HAVA HAKKIMIZ!!! Diyerek sözlerine devam etti.
Daha sonra Konuşmasını yapmak için kürsüye gelen,Ayvalık Kent Konseyi Başkanı Halil Coşkun, şöyle seslendi.Başkan Coşkun: 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında,çevreye duyarlı,yaşamı savunanlarla bir arada olmaktan gurur duyuyoruz.Bu gün,ne yazıki Dünya Çevre Günü’nü buruk kutluyoruz.Çevre ve doğa talanı,kentleşme ve ülkemizin her yerinde devam etmektedir.Siz değerli yaşam savunucuları ile”Temiz Hava Hakkımız”demek için buradayız.Temiz yaşanabilir Ayvalık için,burada olan herkesi saygı selamlıyoruz. Doğuş Pirina İşletme Tesisinden çıkan duman ve kötü koku,özellikle geceleri Ayvalık’ı nefes alamaz hale getirmiştir.Bizler defalarca tesis yetkililerini bu konuda uyarmamıza rağmen,bu güne kadar sonuç alınamamıştır.”diyen başkan Coşkun sözlerine şu şekilde devam etti.
Başkan Coşkun: Biz Ayvalık’ta,Ayvalık Halkının duyarlılığı ile Covit Salgınını bile hasarsız atlatmaya başarmışken,Doğuş Pirinanın sağlığımıza verdiği zarar daha büyüktür.Ayvalık Belediyesi,Ayvalık Kent Konseyi,Ayvalık Çevre Koruma Derneği,Ayvalık Tabiat Platformu, Muhtarlarımız,Halkımız kişisel başvuruları bir nebzede olsa sonuç vermiş ve Doğuş Pirina Maddi olarak ceza almıştır” diyerek konuşmasına devam etti. Son olarak Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin,konuşması için kürsüye geldi.
BİZİM AŞKIMIZ BİR BAŞKADIR AYVALIK’A
Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin,konuşmasında:Bu gün 5 Haziran, 1972 yılından beri bu tarih Dünya Çevre Günü olarak kutlanmakta. Ne yazık ki ilk kutlandığı yıldan günümüze Dünyamızda çevresel sorunlar azalması bir yana katlanarak artmış ve artmaya da devam etmekte. Acımasız Kapitalizm ve bir zümrenin kar hırsı denizimizi, toprağımız, suyumuzu kısaca doğayı vahşice kirletmekte, onarılmaz hasarlar vermekte. Ayvalık doğal güzelliklerin cömertçe bahşedildiği yerin adıdır. Her insan doğup büyüdüğü, yurt edindiği topraklara aşk ile bağlıdır. Ama bizim aşkımız bir başkadır Ayvalık’a, çünkü her gördüğünüzde, sanki ilk kez görmüş gibi hayran kaldığınız bir yerin adıdır, Ayvalık. Onun için ki ben, ne zaman çok beğendiğim bir şey görsem “AYVALIK KADAR GÜZEL” derim.
AYVALIK HALKININ BİR BÜTÜN OLARAK MÜCADELE KARARLILIĞINI İFADE ETMEK İÇİN TOPLANDIK.
Gönül isterdi ki 5 Haziran Dünya Çevre Gününü, Ayvalık gibi güzel bir coğrafyada şenlik havasında kutlayalım. Ancak ne yazık ki Ayvalık’ta çevreyi tehdit eden olumsuzluklardan payını alıyor. Sahillerimiz, sularımız, topraklarımız ve havamız kirlenmekte ve doğal zenginliklerimiz tahrip olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmakta.İşte bu gün burada, uzun zamandır olası bir tehlike olmanın çok ötesine geçip, Kentimiz gündemini olumsuz olarak etkileyen ve gittikçe büyüyen bir tehdide karşı, Ayvalık halkının bir bütün olarak mücadele kararlılığını ifade etmek için toplandık. Bildiğiniz üzere, Salı günü Ayvalık’ın suyunu, havasını kirleten Prina Fabrikasına dair tespit olunan aykırılıklara ilişkin suç duyurusunda bulunmuştum. Bu gün de aynı tesisin Ayvalık’a verdiği zarara dur demek için Ayvalık Halkını temsil eden Ayvalık Belediyesi olarak bu fabrikanın çevre-işletme izninin iptali talebi ile İdare Mahkemesine davamızı açıyoruz.
BU SES ANKARA’YA KADAR ULAŞTI.
Salı günü başlattığımız yasal mücadeleden sonra Tesis sahiplerinin, bölgemizin önemli bir değeri olan Zeytin ürünü ve üreticileri üzerinden “kapatır gideriz” türünden söylemlerde bulunduğu kulağımıza gelmekte. Biz yasal limitlere uygun olarak çalışan ve doğayı kirletmeyen bir üretime karşı değiliz. Bizim karşı olduğumuz, aşırı kar hırsı ile kapasitenin çok üstünde ve doğaya karşı hiçbir önlem almadan hoyratça yapılan işletme şeklinedir.Hafta başında yaptığımız açıklama ses getirdi. Bu ses Ankara’ya kadar ulaştı. Bu vesileyle konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıyan Balıkesir Milletvekilimiz Sayın Ensar Aytekin’e ve dün Balıkesir Büyükşehir Belediyesinde yaptığımız Ayvalık gündemli toplantıda konunun takipçisi ve Ayvalık Halkının destekçisi olacağı sözünü veren Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’a teşekkür etmek istiyorum.
Önümüzdeki 5 Haziranları her türlü çevre sorunundan arınmış olarak bir şenlik havasında kutlamak dileğiyle Ayvalık belediyesi ve bu Belediyenin Başkanı olarak bu saldırılara karşı Ayvalık halkı adına mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğimi burada bir kez daha tekrarlıyorum. Ayvalık’ın suları gene temiz akana kadar, Kaz Dağlarının bize hediyesi olan oksijen zengini havamız gene hastalara şifa olana kadar, bu mücadele devam edecektir. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın, dün söyledim, bu gün de söylüyorum, her zaman da söylemeye devam edeceğim : AYVALIK SAHİPSİZ DEĞİLDİR.”diyerek Ayvalık’a sahip çıktığına vurgu yaptı.
habericialt
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.