Site Rengi

DOLAR 7,5575
EURO 8,9826
ALTIN 474,05
BIST 9,7776
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Balıkesir 25°C
Çok Bulutlu

MESUT ERGİN’İN CUMHURİYET HALK PARTİSİ’NDEN ADAY GÖSTERİLMEME GEREKÇESİ !

MESUT ERGİN’İN CUMHURİYET HALK PARTİSİ’NDEN ADAY GÖSTERİLMEME GEREKÇESİ !
habericiust
22.07.2020
1.479
A+
A-

Tuba Aysun’un kendi sosyal medya sayfasında, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’i çağrıştırdığı cümlelerin yer aldığı  “Ayvalık Halk Hareketi’ni yazmaya başlıyorum… Yazısına karşılık, Ayvalık Ticaret Odası (ATO ) Yönetim Kurulu üyesi olan Suat Akın, Yükselen Haber Sosyal Medya Portalımızda yayınladığımız bir basın açıklamasında bulunmuştu. Yaptığımız bu haberimizin ardından, sosyal medyada yapılan yorumlarda etnik ve Irkçı, ayrımcılığa dikkat çekilmişti. En son Yükselen Haber Portalımızda Küçükköy Birlik Ve Dayanışma Derneği’nin açıklamasını “Herkesle biriz ve siz bunu asla bozamayacaksınız.” başlıklı sözleri ile bir basın açıklamasını yayınlamıştık. Son Olarak Tuba Aysun’un sayfasında yayınladığı  “Ayvalık Halk Hareketi’ni yazmaya başlıyorum… Yazısında ima ettiği, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin,  basın açıklamasında bulunmuş ve “Ayvalık’ı ırkçı söylemlerin geçtiği cümlelerde anamayacaktır. Ayvalık etnik unsurlardan değil, her biri ile hemşehri olmaktan onur duyduğum insanlardan oluşur ”dediği basın açıklamasını yayınlamıştık. Bu gün olduğu gibi dünde Gazeteciliğin Şeffaf ve Tarafsızlığını öncelik sayan “Yükselen Haber” ilk paylaşımı “Ayvalık Halk Hareketi’ni yazmaya başlıyorum… sözleri ile yapan Tuba Aysun’un basın açıklamasına yer vermiştir.

 

Tuba Aysun’un Vekili Av. Didem Akbey Erdidal  Kamuoyuna açıklaması;

haberici-arareklam

Ülkemizde yine bir kadın cinayeti ile karşılaştığımız ve derin üzüntü duyduğumuz bu günlerde, ne yazık ki müvekkilim Tuba Aysun da henüz fiziksel şiddet boyutuna ulaşmamış olsa da, sosyal medya üzerinden cinsiyetçi ifadeler kullanılmak suretiyle sözlü şiddete maruz kalmış, can güvenliği ve vücut dokunulmazlığına yönelik tehditler almıştır. Özellikle yerel yönetici, siyasi parti temsilcileri, meslek örgütleri ve yerel yazılı basın kuruluşları aracılığıyla, kanaatimizce siyasi rant elde edebilmek ya da gündem olabilmek gayesiyle müvekkilin yazmış olduğu yazı içeriğinin kamuoyuna farklı lanse edilmesi neticesinde müvekkil toplum nezdinde linç edilmeye çalışılmıştır.

19/07/2020 tarihinde yaşanan mezkur olayda, Ayvalık Halk Hareketi topluluğunun kurucularından olan ve Ayvalık Belediye Başkanı Sayın Mesut Ergin’in seçim kampanyasında canla başla çalışan müvekkilim, Ayvalık Halk Hareketi’nin doğuşunu kaleme alacağını sosyal medya üzerinden duyurmuş ve bu topluluğun oluşumunu iki ana eksende ele almıştır. Tüm siyasi çevrelerce ve özellikle Ayvalık Belediye Başkanı Sayın Mesut Ergin tarafından da bilindiği üzere, Ayvalık Belediye Başkanı Sayın Mesut Ergin’in Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday gösterilmeme gerekçesi kimi siyasi yapılar tarafından etnik kimliğine ve Küçükköylü oluşuna dayandırılmıştır. Hatta bu durum müvekkilin kaleme aldığı şekilde “Biz Küçükköylü Boşnak’a Ayvalık’ı emanet etmeyiz.” gerekçesiyle ilgili siyasi çevrelerde konuşulmuş ve bizzat yine Ayvalık Belediye Başkanı tarafından yakın çevresine aktarılmıştır. Etnik ayrımcılığa, ırkçılığa, faşizme karşı olan müvekkilim de bu süreçte Ayvalık Belediye Başkanı Sayın Mesut Ergin’in yanında yer almış ve nihayetinde Ayvalık Halk Hareketi topluluğu büyük bir başarıya imza atarak Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçim kaybetmeyeceği bir yer olarak gösterilen Ayvalık’ta Demokrat Parti’nden aday olan Sayın Mesut Ergin’in seçimi kazanmasında önemli bir rol oynamıştır.

Müvekkil de antidemokratik ve ayrımcı olan bu zihniyeti eleştirmek ve ironi amacıyla siyasi çevrelerde konuşulan iki başlığı alıntılamıştır. Daha yalın bir anlatımla; müvekkil, etnik köken ayrımcılığı ve antidemokratik tutuma karşılık halkın iradesinin nasıl tecelli ettiğine vurgu yapmıştır. Konunun gerçekliği bizzat Ayvalık Belediye Başkanı tarafından bilinmesine rağmen Ayvalık Belediyesi aracı kılınarak müvekkilim ırkçılıkla suçlanmış ve toplum nezdinde hedef gösterilmiştir. Bu doğrultuda çok sayıda siyasi kurum, dernek ve meslek örgütlerince müvekkilimin kimlik bilgileri verilerek kınama bildirileri yayınlanmış ve adeta halk galeyana getirilmiştir. Bu süreçte, yerel yönetim liderinin konunun gerçekliğini açıklaması ve toplumu sakinleştirmesi beklenirken, aksi bir tutumla bir kadın olan müvekkilime yönelik gösterilen şiddet desteklenmiştir.

Geldiğimiz aşamada, müvekkil hakkında sosyal medya üzerinden yapılan hakaret ve tehdit eylemlerine ilişkin tarafımızca savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş, 6284 Sayılı Kanun uyarınca koruyucu tedbir talebinde bulunulmuştur. Ancak kamuoyu tarafından çok iyi bilindiği gibi, savcılığa suç duyurusunda bulunulması müvekkilin can güvenliğinin korunması bakımından yeterli bir koruma teşkil etmemektedir. Müvekkil halihazırda yaşam hakkına yönelik ciddi tehditler almakta, cinsiyet temeline dayalı hakaretlere maruz kalmaktadır. Bu aşamada, müvekkilin toplum nezdinde kötü niyetli şekilde hedef gösterilmesinden dolayı uğrayacağı saldırının sorumluları belirlidir. “diyerek sözlerine son verdi.

Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunulur.

Tuba Aysun

Vekili Av. Didem Akbey Erdidal

habericialt
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.