Site Rengi

DOLAR 7,6604
EURO 8,9115
ALTIN 458,62
BIST 9,7897
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Balıkesir 29°C
Mevzi Sağanak

CHP KADIN KOLLARI İNFAZ YASASINDAKİ TAHLİYELERE DİKKAT ÇEKTİ

CHP KADIN KOLLARI İNFAZ YASASINDAKİ TAHLİYELERE DİKKAT ÇEKTİ
habericiust
11.06.2020
337
A+
A-

İnfaz,sözlükteki karşılığı “içine işlemek, delip geçmek” anlamındaki nefâz (nüfûz) kökünden türeyen infaz kelimesi bir emir ve hükmün gereğini yerine getirmeyi ifade eder. Anayasa ve yasalarla güvence altına alınan eşitlik ilkesi gereğince infaz yasasında bir ayrıma gidilmeden, kanun önünde eşitliğin sağlanması gerekir. Adil yargılanma ilkesinin son dönemlerde ihlal edildiği ve uygulanmadığı, Türkiye’de yargıya güvenin yüzde 20’lerin altına düştüğü bir ortamda, düzenlemenin kamuoyuna yansıdığı içerikle gerçekleşmesi; icraata ‘af’, düşünceye ise ‘ceza’ olacak.

Bu bağlamda bazı siyasi partiler kamuoyunu bilgilendirmek ve tepkilerini halkla paylaşmak için basın açıklamalarında bulundular. CHP Ayvalık İlçe Kadın Kolları’da bu infaz yasasına dikkat çekerek,kadınlara karşı şiddetin boyutlarını ve bu infaz yasası ile kadınlar daha çok şiddet göreceklerine vurgu yaptı. CHP Ayvalık Ilçe Başkanlığı’nın önünde gerçekleşen basın açıklamasına, ilçe başkanı Hüseyin Şalmanlı ve kurul üyelerikatıldı.CHP Ayvalık İlçe Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keklikçi,yaptığı basın açıklamasında “Tüm dünyada ve Türkiye’de korona virüs ile birlikte olağanüstü bir dönemden geçiyoruz.” diyerek sözlerine şöyle devam etti.Başkan Keklikçi ” Biliyoruz ki korona salgını süresince en çok etkilenen kesim: işçiler, emekçiler, işsizler, yoksullar ve tabii ki kadınlardı. Bu süreçte ne yazık ki kadına yönelik şiddet çeşitli başvuru ve yargı mekanizmalarının işletilmemesinden kaynaklı olarak daha da vahim bir noktaya geldiğini gördük.

Başkan Keklikçi” Mayıs Ayında 21, Nisan Ayında 20 Kadın Kardeşimiz Katledildi”

haberici-arareklam

Yeni infaz yasasının yarattığı tahliyeler ise şiddeti artıran önemli bir unsura dönüştü.Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun açıkladığı verilere göre Mayıs ayında 21 Kadın kardeşimiz, Nisan ayında ise 20 kadın kardeşimiz erkekler tarafından katledildi.Daha birkaç gün önce Konya’da Nargül Yıldız, Muğla’da Zeynep Şenpınar, Manisa’da Gülnur kocabaş, Rize’de Rukiye Çerman ve Diyarbakır’da Nurcan Polat ve niceleri erkekler tarafından katledildi. Caydırıcı yasalar uygulanmadıkça,Erkek akıl, erkek yargı, erkek devlet anlayışı değişmedikçe, kadınları güçlendirici önlemler alınmadıkça  şiddet önlenemeyecek! Katillere hak ettikleri cezaları vermeden, toplum içine bırakanlar da bu suça ortaktır.

 

Başkan Keklikçi “Nafaka İle İlgili Değişiklik Yapmanıza İzin Vermeyeceğiz”

Biz Şiddeti öven tüm yaklaşımları teşhir edeceğiz,  Katillerin hak ettiği cezayı alması için bütün davaların sonuna kadar takipçisi olacağız.Nafakayı kaldırmak için yasa hazırlıkları yapanlar,6284 sayılı Yasayı kaldırmak isteyenler,İstanbul Sözleşmesi’nden devletin imzasını çekmesi için uğraşanlar Katledilen kız kardeşlerimizin cinayetlerinin sorumlusudur.Tüm bu olumsuzluklara rağmen yaşam hakkımızı savunmaya devam edeceğiz! Nafaka ile ilgili değişiklik yapmanıza izin vermeyeceğiz,6284 sayılı yasaya dokunamayacaksınız,

Başkan Keklikçi “Kadınların “Ölmek istemiyorum,Ölmeden koruyun beni “yükselmediği bir hayatı kuracağız”

İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açmanıza izin vermeyeceğiz.Aile içinde çizdiğiniz o sınırda yaşamayı kabul etmeyeceğiz. Kadınların ‘Ölmek istemiyorum’, ‘Ölmeden koruyun beni’, ‘Beni öldürdükten sonra mı tutuklayacaksınız’ çığlıklarının yükselmediği bir hayatı kuracağız!Yan yana gelerek, dayanışarak, yılmayarak, mücadele ederek kazanacağız.Hiçbir kadının saçının teli zarar görmeyene kadar, tam eşitlik sağlanana kadar meydanlarda olmaya devam edeceğiz!! Bu memlekette özgür ve eşit yaşayacağımız, emeğin sömürülmediği şehirleri inşa edeceğiz.Yaşasın kadınlar!  Yaşasın mücadelemiz!!!

habericialt
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.