Site Rengi

DOLAR 7,6604
EURO 8,9115
ALTIN 458,62
BIST 9,7897
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Balıkesir 29°C
Mevzi Sağanak

BASIN GERİYE !!!

BASIN GERİYE !!!
habericiust
03.05.2020
235
A+
A-

Basın Özgürmü?

“Basın özgürlüğü,hür ve bağımsız toplumlar için olmazsa olmazıdır.”

Düşünce ve basın özgürlüğü, II. Dünya Savaşı’ndan sonra Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 10 Aralık 1948 günü Paris’te ilan ettiği İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 18. maddesinde açık bir dille ifade edilmiştir.

haberici-arareklam

“Yerel Basın Baskı altındamıdır”

.Ülkemizde basın gerçek anlamda Osmanlı Devleti’nin son döneminde ortaya çıkmış ve çok geçmeden toplumsal etkisinin farkına varılarak basına tanınan özgürlük ciddi sınırlamalara tabi tutulmuştur. Basın özgürlüğü, gerek elektronik veya basılı medya veya basın vasıtasıyla (gazete, dergi, radyo, televizyon, internet, v.s.) görüş ve düşüncelerini açıklayabilme ve yayabilme hakkıdır.  AİHS’nin 10. maddesinin ilk fıkrası ifade özgürlüğünü korurken, ikinci fıkrası bu hakkın nasıl ve hangi meşru nedenlerle sınırlanabileceğini düzenliyor.Yerel Basın Baskı altındamıdır.? Sizce özgürmüdür.? Birçok hakka bünyesinde yer veren ifade özgürlüğü ile demokrasi arasında doğrudan bir ilişki vardır. İfade özgürlüğü her türlü ifadeyi koruma altına almıştır ve hakka içerik bakımından da bir sınırlama getirilmemiştir.” Freedom House raporuna göre, basın üzerinde baskıların arttığı Türkiye gibi ülkelerde kamuoyu geleneksel medya kuruluşlarına güvenmiyor. Kısacası Türkiye’de basın özgür değil.”  Türkiye gibi basının özgür olmadığı ülkelerde alternatif platformlar giderek daha fazla ilgi görüyor. Twitter, ınstagram,youtube,facebook gibi.  Öte yandan gazetelerin yerini yavaş yavaş dijital platformlar almaya başladı bile. İnternet haberciliğinin önemi ülkemizde hatta kentimizde de giderek artıyor. Her şeye rağmen yaşama mücadelesi veren basın emekçileri, ekonomik anlamda zaten herhangi bir güvencesi olmayan kişiler. Bu durum yetmez gibi yerel belediyeler,kendi bünyelerinde açtıkları basın büroları ile haberleri hiçbir gazeteciye ihtiyaç duymadan yapmaları ve gazetecilere tam sayfalar halinde servis etmeleri, gazeteciliği bitiren faktörlerden biri olmuştur.

“Yerel basın oturduğu yerden kopyala yapıştır haberi yaparmı?”

Seçim dönemlerinde,yerel basın bizim gözbebeğimiz diyenler,seçimden sonra beş yıl ulusal basın bizim için önemli diyerek, ulusal basından medet umarak yerel basını yok sayan zihniyette basın özgürlüğünden bahsedemez. Yerel basın oturduğu yerden haber yaptırılan ve kopyala yapıştır sistemi ile bütün haberlerin aynı olmasının sağlanması,rekabeti ve kaliteli haberciliği hatta emekçiliği ortadan kaldırmıştır. Yani yerel basına yerinde haber yapmayı kısıtlamıştır. Bu durumdan memnun olan,övünen gazetecileri de görüyoruz. Eline bir pahalı fotoğraf makinası,bir cep telefonu aldıktan sonra birde web sitesini kurdumuydu,işte size yerel basın mensubu. Bu sistem siyasilerin ve belediyelerin işine en çok gelen sözde basın mensubu arkadaşlar.Vergi yok ,Kira yok,bu sistemde masraf hiç yok. Birde bu kişiler pofpoflandımı, tamam artık istediği gibi haberleri sosyal medyaya pompalamış oluyorlar. Bu duruma göz yuman yerel belediyelerin,yerel siyasilerin çıkıp birde yerel basın bizim için önemli demeleri ne kadar gülünç ve iki yüzlülük oluyor değilmi?

“Türkiye’de basın, 2017 itibarıyla 180 ülke içerisinde 155. olmuştur.”

Yüksel Kalkan

habericialt
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.