Site Rengi

DOLAR 7,5575
EURO 8,9826
ALTIN 474,05
BIST 9,7776
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Balıkesir 25°C
Çok Bulutlu

AYVALIK DEMOKRASİ PLATFORMU 1 MAYIS BASIN AÇIKLAMASI

AYVALIK DEMOKRASİ PLATFORMU 1 MAYIS BASIN AÇIKLAMASI
habericiust
30.04.2020
275
A+
A-

1Mayıs, İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü olarak kutlanır. 1Mayıs İşçi Bayramı,Türkiye’de ilk kez 1923’te resmî olarak kutlanmıştır. Ayvalık Cumhuriyet Alanındaki 1 Mayıs kutlaması, Siyasi Parti Başkanları,Sendikaların Temsilcileri ve Ayvalık Belediyesi’nin katılımı ile ve sosyal mesafe kullanılarak,temsili kutlama ile gerçekleştirildi. Ayvalık’ta Cumhuriyet alanındaki 1 Mayıs Kutlaması,Coronavirüsü Salgınında hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının  yanı sıra Emek ve Demokrasi uğruna Şehit olanlar için bir dakikalık saygı duruşunun ardından istiklal marşın okunması ile çelenk sunumu gerçekleşti. Çelenk sunumunun ardından Belediye iş Sendikası Ayvalık Baş Temsilcisi İsmail Yeniköylü’nün yaptığı açılış sunum konuşmasını gerçekleştirdi.

“Yaşasın İşçilerin Birliği,Yaşasın İş, Ekmek, Barış, Adalet ve Özgürlük Mücadelemiz”

haberici-arareklam

Baş Temsilci Yeniköylü konuşmasında: Değerli  Ayvalıklılar,İşçiler,kamu çalışanı emekçiler,işsizler,yoksullar,kadınlar,Bugün 1 Mayıs İşçi sınıfının “emekçilerin ve ezilen halkların “Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü  olan1 Mayıs” kutlu olsun.Hastanelerde, fabrikalarda, belediyede, marketlerde, fırınlarda, bürolarda ve birçok işyerinde salgına karşı en önde fedakârca mücadele eden işçi ve emekçi kardeşlerimiz 1 Mayıs sizin gününüz, kutlu olsun.Salgına ve sömürüye karşı insanca yaşam için yaşasın 1 Mayıs.Salgına karşı evde kalarak 1 Mayıs Marşını söyleyelim.Yaşasın İşçilerin Birliği.Yaşasın İş, Ekmek, Barış, Adalet ve Özgürlük Mücadelemiz .Bütün ülkelerin  işçileri ve ezilen halklar birleşin.” diyerek  sözlerine son verdi.Daha sonra Ayvalık Demokrasi Platformu’nun ortak basın açıklaması,Eğitim Sen Ayvalık Baş Temsilcisi Ersin Ayar, tarafından gerçekleştirildi.Eğitim Sen Baş Temsilcisi Ayar, açıklamasında : Kapitalist sistemin yüzyıllardır devam eden emek, doğa, halk ve kadın karşıtı politikaları kriz üzerine kriz, salgın üzerine salgın üretiyor.Fosil yakıtlar, sera gazları, kimyasal maddelerin kontrolsüz kullanımı, suyun, toprağın, ormanların talan edilmesi, sınırsız hayvan katliamları, tarımda mineral gübre ve böcek ilacı kullanılması vb. gezegenimizi ve tüm canlıları yok olma tehlikesiyle, salgınlarla baş başa bırakıyor.

“Kapitalist sistemin yol açtığı savaşlar”

Yıllardır söylüyoruz; “sağlıkta dönüşüm” başta olmak üzere, kamusal hizmetlerin piyasaya açması, özelleştirmeler, güvencesizlik, esnek çalışma, performans sistemi,kamu kaynaklarının sermayeye peşkeş çekilmesi ülkemizi yaşanılır olmaktan çıkarmaktadır.Kapitalist sistemin yol açtığı savaşlar, ekonomik krizler, işsizlik,eşitsizlik, yoksulluk, güvencesizlik,işçi cinayetleri,kadın bedeni ve emeği sömürüsü,insanlığı,  yok oluşun eşiğine getirdi. Salgın,düzenin nasıl çürüdüğünü, çöktüğünü, kamusal hizmetlerin piyasalaştırılmasının kitlesel ölümlere nasıl zemin sunduğunu en açık, en dramatik halini gözler önüne serdi.Ülkemizde  salgın, yaşam ve çalışma koşullarının çok ağırlaştığı, işsizliğin rekor üzerine rekor kırdığı, krizin faturasının isçilere, emekçilere çıkarılması için ciddi adımların atıldığı, kamu emekçilerinin sefalet ve açlık sınırında yaşam mücadelesi verdiği bir dönemde patlak verdi.İktidar gerekti tedbirleri zamanında almadığı gibi “çarklar dönsün” diyerek fabrikalarda, inşaatlarda binlerce işçiyi “ya salgından ya açlıktan ölüm“ seçenekleri ile baş başa bıraktı.Kamu işyerlerinde “zorunlu çalışma” alanlarını objektif olmayan kriterlerle ve karar süreçlerine sendikaları, emekçileri dâhil etmeden belirledi. Binlerce kamu emekçisi covid 19’a yakalandı.

“İktidar savaş politikalarına Libya’da, Suriye’de ara vermeksizin devam  ediyor.”

Geride kalan milyonlar iktidarın çağrısı ile “evde kal”ır iken iktidar salgını fırsata çevirmenin her tür yol ve yöntemini kullandı. Tekçi, mezhepçi, kutuplaştırıcı politikalardan bir an olsun vazgeçmedi. Tacizcilerin, tecavüzcülerin, mafyanın, katillerin salıverilmesi, muhalif belediyelere soruşturmalar açması, sahra hastanesinin dahi mühürlenmesi, kayyum atamalarının son sürat devam etmesi, ücretsiz izin dayatması gibi politikaların ardı arkası kesilmedi.Afla mafya üyeleri,katiller,tacizciler salıverilirken,düşüncesinden dolayı gazeteciler ,siyasetçiler cezaevinde tutulmaya devam edilmektedir.“Evde kal”manın koşullarını yaratmayıp sorumluluğu bireylere yükleyen, işsiz kalanlar için para bulamayan! iktidar savaş politikalarına Libya’da, Suriye’de ara vermeksizin devam ediyor.Çocuk istismarını her fırsatta meşrulaştırmaya çalışan yasal düzenlemeleri meclise getirmeye çalışıyorlar.Salgın sonrası sömürünün katmerleşerek devam edeceği, hakların daha da budanacağı, çok daha otoriter bir ülke, bir dünya yaratmak istiyorlar. Özel sektör ve kamuda salgın sürecinde uygulanan esnek çalışma uygulamalarını salgın sonrasında temel çalışma biçimi olmasını, güvencesizliğin yaygınlaştırılmasını ve emeğin daha da ucuz hale getirilmesini hedefliyorlar. “Ekonomi çöktü“ diyerek yeni zamlarla, vergilerle faturayı bir kez daha emekçilere çıkarma niyetlerini gizlemiyorlar. Bizler; krizlere, salgınlara yol açan bu politikaların devam ettirilmesine geçit vermeyeceğiz. Özelleştirmelere, kamusal hizmetlerin sermaye için kan alanlar olarak piyasalaştırılmasına, güvencesizliğe, taşeron çalışmaya, esnek çalışmaya, doğanın talan edilmesine, nükleer santrallere, hayvanların/bitkilerin doğal yaşam alanlarının katledilmesine karşı mücadeleyi çok daha güçlü şekilde yükselteceğiz. Mücadeleyi dayanışma ile güçlendireceğiz.İnsan onuruna yaraşır bir iş, gelir ve sosyal güvenlik talepleriyle dünya emekçileri tek ses, tek yürek olacağız! Barış içinde savaşsız sömürüsüz bir dünyada yaşama ve yaşatma talebimizi 1 Mayıs’ta bir kez daha haykıracağız!

“Sevgili Kamu Emekçileri, işçiler, İşini Kaybedenler,”

Emekliler,Aydını, Sanatçısı, Gazetecisi, Öğrencisi, Esnafı, Kadını, Genci, Yaşlısı işyerlerimizde, sembolik de olsa alanlarda, Taksim Meydanında, sendikalarımızda, evlerimizde, balkonlarımızda 1 Mayıs Marşımızı hep birlikte söyleyelim! Baharın coşkusuyla, güzel günler göreceğimizin inancıyla pankartlarımızı sallayalım, sloganlarımızı haykıralım! İnsanlığı ve Doğayı Öldüren Sömürü Düzenine Mahkûm Değiliz! Başka Bir Dünya, Başka Bir Ülke Mümkündür! Bunun İçin;Salgın sürecinde, temel, zorunlu ve acil mal ve hizmet üreten isler dışında bütün işlerde çalışma acilen durdurulmalı, işten çıkarmalar yasaklanmalı, ücretsiz izin dayatmasından vazgeçilmelidir! Çalışmalara ücretli izin verilmedi, işsizler için koşulsuz işsizlik maaşı ödenmeli, küçük esnaf ve çiftçi desteklenmelidir! Zorunlu alanlarda dinlenerek, daha kısa saatler aradığında çalışma düzenlenmeli, yeterli, kaliteli koruyucu malzeme sağlanmalı,tüm tedbirler kurum idarelerince alınmalıdır.Tüketici, konut ve taşıt kredileri kredi kartı borçları faiz isletilmeden ertelenmeli, elektrik, su, doğalgaz ve iletişim faturaları salgın riski boyunca devlet tarafından karşılanmalıdır!

“Tüm kadınlara iş ve gelir güvencesi sağlanmalı “

İş güvencesi ve insanca yaşanacak ücret, herkes için temel gelir sağlanmalıdır! Özelleştirmelere​ son​verilmeli,​özelleştirilen kuruluşlar  kamulaştırılmalıdır.Özel sağlık kuruluşları kamu kontrolüne geçirilmeli, yurttaşların sağlık hizmetlerine erişimi istisnasız ve ön koşulsuz bütünüyle parasız olmalıdır! Sosyal mesafeye mecbur kalmamak için sosyal koruma ve sosyal devlet politikalar hayata geçirilmelidir! Kamusal hizmetler parasız, nitelikli, ulaşılabilir, bilimsel ve anadilinde olmalıdır.Tüm kadınlara iş ve gelir güvencesi sağlanmalı, artan şiddete karsı İstanbul   sözleşmesi  uygulanmalıdır.Vergide adalet sağlanmalı, salgında dahi sermayenin kollanmasına son verilerek servet vergilendirilmelidir! 12. Varlık Fonu derhal lağvedilmeli, kamu kaynakları halk sağlığının, emekçilerin haklarının korunması ve geliştirilmesi, kayıt dışı çalıştırılanlar, işsizler, evsizler, göçmenler başta herkese gelir güvencesi sağlanması için kullanılmalıdır!

YAŞASIN1 MAYIS AYVALIK DEMOKRASİ PLATFORMU

habericialt
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.