Site Rengi

DOLAR 7,5575
EURO 8,9826
ALTIN 474,05
BIST 9,7776
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Balıkesir 25°C
Çok Bulutlu

AYVALIK 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNÜ YÜRÜYÜŞ İLE KUTLADI

AYVALIK 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNÜ YÜRÜYÜŞ İLE KUTLADI
habericiust
08.03.2020
129
A+
A-

Ayvalık Kent Konseyi ve Ayvalık Belediyesinin düzenlediği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Ayvalık Öğretmenler Evi’nin önünden,Cumhuriyet Meydanına kadar yürüyüş ile başladı.Ayvalık Belediyesi ile Ayvalık Kent Konseyi öncülüğünde  yapılan etkinlik,dernek ve STK’ların katılımı ile öğretmen evi önünden Cumhuriyet Alanı’na kadar kadınlar sessiz yürüyüş yaparak, ülkedeki kadın cinayetlerine ve kadına olan eşitsizliğe dikkat çekerek , 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutladılar. Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyen Kadınları,meydanda ellerinde karanfiller ile bekleyenler arasında, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin,Ayvalık Kent Konseyi Başkanı Halil Coşkun,CHP Ayvalık İlçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı ve çok sayıda erkek vatandalar karşıladılar.1857 yılında Amerika’nın New York’ta çalıştıkları fabrikada ölen kadınlara saygı duruşu yapıldı.Ardından ,Ayvalık Belediyesi ve Ayvalık Kent Konseyi adına basın açıklamasının ardından, istiklal marşı ile program sonlandı. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü,nedeni ile yapılan basın açıklamasını Tuğba Erol,tarafından  gerçekleştirildi.Tuğba Erol:” Merhaba,Kadın haklarını kazanmak için 163 yıl önce hayatını kaybeden kadınlar adına merhaba.

Tuğba Erol “Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri son bulmalıdır.”

haberici-arareklam

Merhaba, Atatürk’ün bize emanet ettiği Cumhuriyete sahip çıkan kadınlara MERHABA! 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kadın dayanışması ve mücadelesinin uluslararası günüdür. Bugün yine hepberaberiz, meydanlardayız. Yine yeniden haklarımız için, kadın emeğinin sömürülmemesi için mücadelemize devam ediyoruz. Biz kadınlar diyoruz ki; kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri son bulmalıdır. Her gün basında yer alan şiddet haberlerinden bıktık. Suçluların vicdanları sızlatan cezalar alması hepmizin içini kanatıyor. İyi hal ve haksız tahrik indirimleri kadına yönelik şiddetin normalleştirilmesine ve suçluların cesaret kazanmasına neden oluyor. Kadınları korumak adına çıkarılan yasa maddeleri ise ne yazık ki uygulanmıyor. Kadın cinayetine kurban verdiğimiz Emine Bulut’un “Ölmek İstemiyorum!” feryadı halen kulaklarımızda ve kalplerimizde çınlıyor. Son on yılda bizlerden koparılan 3150’den fazla kadın arkadaşımızı unutmadık. İktidar her fırsatta “Kadına yönelik şiddeti küresel bir sorun” olarak gördüğünü söylese de aslında bu sorunu çözmek için hiçbir adım atmıyor. İstanbul Sözleşmesi’ni görmezden gelmeye devam ediyor. Biz kadınlar kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddetin politik olduğunu biliyoruz. Bu nedenle biraradayız ve birarada olmaya devam edeceğiz.

Tuğba Erol “Aynı muhafazarlık kız çocuklarını gelin olarak görüyor.”

Toplumda bilinci olarak yükseltilen muhafazarlık, başta kadınlar ve kız çocukları olmak üzere, hepimizin özgürlüklerini tehdit eden boyutlara ulaşmıştır. Kadın bedenini kontrol altında tutma çabaları, kürtajı yasaklama, kadınların kaç çocuk doğuracağına, ne giyeceğine ve hangi saatlerde dışarıya çıkacağına karar verme yetkisini erkeklere veriyor. Aynı muhafazarlık kız çocuklarını gelin olarak görüyor. Her yıl binlerce oyun çocuğu evlendiriliyor. Bu konuda hiçbir adım atılmaması bizlerin içini acıtıyor. Din adı altında eğitim veren kurumların özellikle erkek çocuklarına dönük istismara açık alanlar haline gelmesi vicdanımızı yaralıyor. Son on yılda sayısını bile bilemediğimiz kadar kadın tecavüz ve tacize maruz kalmıştır. Tecavüze uğrayan kadınlar toplumsal baskı ve yasalar nedeniyle tecavüzcüsüyle evlenmeye zorlanıyor. Kadın mücadelesinin çıkış noktalarından biri olan “eşit işe, eşit ücret” talebi ise bugün halen karşılanmış değil. Toplumun yarısını oluşturan ve Dünyanın yükünü omuzlarında taşıyan biz kadınlar emeğimizin sömürülmediği, eşit işe eşit ücret aldığımız, çocuklarımızı güvenle emanet edebileceğimiz ücretsiz kreşlerin olduğu bir toplumda yaşamak istiyoruz.

Tuğba Erol “İstanbul Sözleşmesi’nin hayata geçirilmesini istiyoruz.”

Tarım alanında çalışan kadınların, erkek işçilerle eşit ücret almasını istiyoruz. Ayvalık’ta pek çok kadının hayatını sürdürebilmek için gündelik işlere gittiğini ve güvencesiz çalıştırıldıklarını biliyoruz. Sosyal güvence her kadının hakkıdır. Biz kadınlar her patformda eşit temsil hakkımızı, kadın cinayetlerinin son bulmasını, İstanbul Sözleşmesi’nin hayata geçirilmesini istiyoruz. Yerel yönetimler ve mecliste az sayıda siyasi temsil olanağı bulan kadınlar seslerini yeterince duyuramıyor. Siyasi alanda yeterince temsil hakkı elde edilmeden kadınların yaşadığı sorunların çözülmeyeceğini biliyoruz. Onun için diyoruz ki, her alanda olduğu gibi siyasi alanda da eşit temsil istiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk, “Şunu anlamak lazımdır ki dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir” diyerek; dünyanın birçok ülkesinden önce kadınlara seçme ve seçilme hakkını vermiştir. Türk Medeni Kanunu ile kadınların eşit yurttaş olmalarının yolunu açmıştır. Bugün, bu kazanımlarımız elimizden alınmaya çalışılmaktadır. Biz kadınlar buna izin vermeyeceğiz ve haklarımız için mücadele edeceğiz. Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat etmiyoruz!Yaşasın 8 Mart, Yaşasın Kadın Dayanışması! Sözleri ile basın açıklamasına son verildi. Daha sonra 8Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, İstiklal Marşın okunması ile son buldu. Ayvalık Meydanında sergilenen Kolaj çalışmalarını gerçekleştiren Aydan,Nino ve Özgül’ün sergisini  sanat severler gezerek beğenide bulundular. Meydanda açılan kadınlar el emeklerini sergilendi. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, ve eşi, Ayvalık Kent Konseyi Başkanı Halil Coşkun,açılan el emekleri sergisini gezdiler.

 

 

 

habericialt
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.