Site Rengi

DOLAR 7,7607
EURO 9,1012
ALTIN 471,07
BIST 10,0152
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Balıkesir 25°C
Gök Gürültülü

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ’NE YAKIŞIR

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ’NE YAKIŞIR
habericiust
16.09.2020
372
A+
A-

Ayvalık Atatürkçü Düşünde Derneği,(ADD) yeni binasına geçti. ADD’nin yeni binasının açılışına, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, CHP Ayvalık İlçe Yönetim Kurulu, DSP İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, DP Yönetim Kurulu Üyeleri. Ayvalık Belediye Meclis Üyeleri, İYİ Parti İlçe yönetim Kurulu Üyeleri, Deva Partisi Yönetim Kurulu, Ayvalık Müftüsü Emre Önal, Emek Partisi Balıkesir İl Başkanı ve  Ayvalık Belediyesi eski başkanı Rahmi Gençer, ÇYDD Başkanı ve Yönetim Kurul Üyeleri’nin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. ADD ‘nin yeni binasının yapımında emeği geçen, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’e ve önceki dönem Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’e birer şilt verildi. Daha sonra Ayvalık’ın güzelliklerini çok iyi tabloya yansıtan ressam Mustafa Mürsoy, ADD’nin yeni binasına Ali Çetinkaya’nın bir tablosunu hediye etti. Ayvalık Atatürkçü Düşünde Derneği’nin açılış konuşmasını yapan başkan Ahmet Üzgeç: Atatürk’ün bedensel varlığının artık aramızda bulunmamasından cesaret alan içteki ve dıştaki kimi olumsuz güçler, O’nun yeni Türk Devletini yaratma doğrultusunda ilk adımı attığı 19 Mayıs 1919’un üzerinden tam 70 yılın geçtiği 0 günlerde, Atatürk devrim ve ilkelerine karşı, açık ya da kapalı saldırılarını doruğa ulaştırmış. Bundan daha kötüsü, plânlı ve sinsi bir çalışma ile, o devrim ve ilkeleri gelecekte yok etmek çabası içine girmişlerdir. Oysa Atatürk; Sadece “bağımsızlığı tümüyle tehlikeye düşmüş Türk Ulusunu ve yurdunu emperyalist güçlerin işgalinden kurtaran bir büyük asker “değildir.

haberici-arareklam

Başkan Üzgeç” Yüzyıllarca ikinci sınıf insan durumuna düşürülmüş Türk kadınını gerçek yerine yükseltti”

O, bunun çok daha ötesinde, örneğin siyasal, kültürel ve ekonomik alanlar başta olmak üzere, her alanda bağımsızlığımızı yok edici ya da kısıtlayıcı olumsuz bağları koparan; Ulusal egemenliği gerçekleştirerek Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ; Kişisel inançlara dokunmayarak, toplumumuzu Ortaçağ zihniyetinden ve şeriattan kaynaklanan “nakil”e dayalı kurum ve kurallardan kurtarıp, sürekli biçimde çağdaş ve uygar bir ulus olmanın ve böyle kalmanın yollarını gösteren , “akıl”a dayalı lâik düşünce, lâik hukuk ve lâik öğretim sistemlerini toplum yaşamında egemen kılan; Yüzyıllarca ikinci sınıf insan durumuna düşürülmüş Türk kadınını gerçek yerine yükseltip, eşit haklara ve eşit onura sahip insan ve yurttaş yaparak ,yapay eşitsizlikleri kaldıran; İçten ve dıştan kaynaklanan her tür sömürüye karşı çıkarak, halkın yalnız siyasal değil, ekonomik ve sosyal alanda da gerçek efendi durumuna gelmesini ve tüm yurttaşların gönencini devletin varlık nedeni ve amacı sayan; Ulusal ekonominin girişimcilerin keyfine, yalnız kâr ve rekabet mekanizmasına göre başıboş biçimde işlemesine değil, toplumun ve tüm yurttaşların gereksinimlerini karşılayacak biçimde devlet tarafından yönlendirilmesini ilke olarak benimsemiş ve benimsetmiş olan; Yurdumuzun yeraltı ve yerüstü zenginliklerinden, Türkiye halkının yararlanmasını benimseyen ve kabul ettiren; Misak-ı Millî sınırları içinde “Türk’üm” diyen herkesin Türk olduğu ölçütünü getirerek, ırkçılığı reddedip; yapıcı, olumlu ve çağdaş Türk Ulusalcılığını yaratarak, onu devletimizin temel ilkelerinden biri yapan; Her yurttaşın eğitimden, bilimden ve sanattan payını almasını, “fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür kuşaklar”ın yetiştirilmesini devletin başta gelen görevi yapan; Kültür emperyalizminden kurtulabilmemiz ve eğitimin yaygınlaştırılabilmesi için yeni Türk harflerini kabul etmenin yanında Türk dilinin arındırılması ve zenginleştirilmesini büyük bir toplumsal görev sayan; Türk Ulusunun tarihini, çağdaş insan kökenine bağlayan; “Yurtta barış, Dünyada barış” ilkesi ile devlet yaşamında ve uluslararası ilişkilerde kaba kuvveti, ırkçılığı, saldırı savaşını mahkûm eden; Dış politikada “Dünya uluslar ailesinin eşit haklara sahip onurlu bir üyesi olma” ölçütünü ve “karşılıklılık kuralını” vazgeçilmez ilke yapan; Bütün ulusların insanlık ailesinin bir parçası olduğunu vurgulayarak, insanlığın bütünleşmesi düşüncesinin tohumlarını atan Çağdaş Devlet Kurucusudur.

Başkan Üzgeç” Atatürk devrim ve ilkeleri toplumsal sorunlarımızın çözümlenmesinde ışık tutucu olmuştur.”

Bu durum karşısında Cumhuriyetin Kuruluş felsefesi de olan Atatürk devrim ve ilkelerinin, toplumsal sorunlarımızın çözümlenmesinde ışık tutucu niteliğe ve yaratıcı güce sahip olduğuna inananlar, “Atatürkçü Düşünce Derneği”ni kurarak, O’nun devrim ve ilkelerinin gelecekte de egemen olmasına katkıda bulunma ve onlara bekçilik yapma zorunluluğunu duymuşlardır. Bu yolda Şehit verdiğimiz Prof.Dr.Muammer Aksoy, Prof.Dr.Ahmet Taner Kışlalı, Necip Hablemitoğlu, Bahriye Üçok Uğur Mumcuları Saygı ve minnetle anıyoruz. Bu anlamlı 15 Eylül Ayvalığın Kurtuluş gününde bu binayı açarak ülkede iç cephenin bölünmemesi, dışa karşı birlik ve beraberliğimizin de bir göstergesi olacak bu binanın İlk tahsis eden Belediye Başkanı Ahmet Tüfekçi’ye Hasan Bülent Türközen’e ve yeni binada proje aşamasından döşenmesine kadar geçen zamanda maddi ve manevi yardımlarını esirgemeyen Ayvalık halkına, Önceki dönem Belediye Başkanı nezdinde tüm meclis üyelerine, Belediye Başkanımız Mesut Ergin ve bu dönem meclis üyelerine, teşekkür ederim.” diyerek sözlerine son verdi.

Rahmi Gençer” Bu binanın  Ayvalık’a yakışır şekilde olması için elimizden geleni yaptık.”

Daha sonra ADD’nin  yeni binasının yapımı ve projelendirmesinde emeği geçen Rahmi Gençer, konuşmasında: Bu gün hepimiz için Ayvalık’ta gurur günlerimizden birini yaşıyoruz. Eski başkanlarımızdan Ahmet Tüfekçi’nin başlattığı bu arsadaki ADD ‘nin binasında, Yıllardır Ayvalık Halkına ve gençliğine hizmet eden,geçmişteki ve bu günkü yönetim kurullarını da tebrik ediyorum. Hasan Türközen başkanımızın zamanında da burada çeşitli faaliyet ve destekler oldu. Bizim dönemimizde de bu ilkelere devam ederek, Bu binanın  Ayvalık’a yakışır şekilde olması için elimizden geleni yaptık. Bu günkü belediye başkanı ve ekibine bunu bitirmek nasip oldu. Atatürkçü düşünce öncelikle hepimizi birleştiren bir duygu. Atatürk bizim milli değerimiz. Dünyanın kabul ettiği bir değer. Maalesef bu günlerde Ülkemizde Atatürk’e karşı teşkilatlı şekilde bir kalkışma var.” diyerek konuşmasına devam etti. Ardından kürsüye gelen Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, konuşmasında: Değerli misafirler ,kıymetli katılımcılar, bugün burada toplanma sebebimiz ,daha önceki yönetim zamanında Atatürkçü Düşünce Derneği ile belediyemiz arasındaki yapılmış protokol gereği Atatürkçü Düşünce Derneği’ne Ayvalık Belediyesi  olarak yapmış olduğumuz binanın açılışı için birlikteyiz.

Başkan Ergin” Atatürk’ün sayesinde 98 yıl önce  düşman işgalinden Ayvalık’ımız kurtulmuştu”

Ne mutlu ki bizler için bugün Atatürkçü Düşünce Derneğinin toplanabileceği, yine belediyemizle birlikte eğitim ve kültür  amaçlı projeleri de içinde geliştirebileceğimiz bir alanımız daha oldu.  Şu an açılışı itibariyle de alt katında Milli Mücadeleye ait resim sergisi de bulunuyor. Günün anlam ve önemi itibariyle Atatürk’ün sayesinde 98 yıl önce  düşman işgalinden kurtulmuş  Ayvalığımızda , yine Atatürk isminin geçtiği bir sivil toplum örgütü için mekan yaratabilmiş olmak, bu mekanı eğitime , kültüre, halka sunmak hepimiz için gurur kaynağıdır, mutluluk vericidir. Binanın Atatürkçü Düşünce Derneğine hayırlı olmasını diliyor hepinizi saygıyla selamlıyorum. ”sözleri ile konuşmasına son verdi.Daha sonra ADD’nin yeni binasında sergilenen Milli Mücadele Günleri Resim sergisi gezildi.

 

 

habericialt
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.