Site Rengi

DOLAR 7,6604
EURO 8,9115
ALTIN 458,62
BIST 9,7897
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Balıkesir 29°C
Mevzi Sağanak

EKONOMİ  KALKINMA  SAVAŞININ  TEMELİ  “Tarihten Bu güne “

EKONOMİ  KALKINMA  SAVAŞININ  TEMELİ  “Tarihten Bu güne “
habericiust
18.02.2020
175
A+
A-

Ayvalık ADD’nin düzenlediği panelin teması,Ekonomi Kalkınma Savaşının Temeli .Konuşmacılar Tarihçi Emekli Öğretim Üyesi  Osman Kara, Avukat Şehper Ferda Demirel. Konukların uzmanlık alanları çerçevesinde İktisat Kongreleri ve  Medeni Kanunun kabulü.  Bilgilendirme paneli olarak yapılan panel,17 Şubat 2020 Pazartesi Ayvalık Belediyesi Sarı Zeybek Spor Tesislerinde saat 14:00 da gerçekleşti. Panel ADD Ayvalık Şubesi Başkanı Ahmet Üzgeç’in konuşmacıları tanıtması ile başlamış oldu.İlk konuşmayı yapan emekli öğretim üyesi ve tarihçi,Osman Kara yaptı.

Tarihçi  Osman Kara” “Batıya karşı gerçek yenilgi silah zoru ile olmamıştır. Ekonomik ilişkiler ile olmuştur.” Atatürk.

haberici-arareklam

Tarihçi  Osman Kara, İzmir İktisat Kongresi (1923) için konuşmasında:” Bu gün konumuz İzmir İktisat Kongresi ,ama İzmir İktisat Kongresi’ni hazırlayan sebeplerini bilmesek İzmir İktisat Kongresini kavramamız olmaz. Osmanlı’nın çöküş dönemindeki siyasi olayları,ekonomik gelişmeleride bilmemiz lazım. Atatürk’ünde bu konuda bir sözü vardır. “Batıya karşı gerçek yenilgi silah zoru ile olmamıştır. Ekonomik ilişkiler ile olmuştur.” Ardından Tarihçi Osman Kara bir anektot ile devam etti. Tarihçi Öğretim Üyesi Kara:” 18.yüzyılındaki Osmanlı Padişahlarından en önemlisi 3. Mustafa’dır. O zamanlar Osmanlı Sarayında Müneccimlik müessesi vardı. Savaşa gidilirken müneccimlere danışılırdı.”diyerek İzmir İktisad Kongresinin önemine vurgu yaptı. Tarihçi Osman Kara “ İzmir İktisat Kongresi, bu kuyudan Türk Milletini çıkarma için yapılan bir kongredir. Aldığı kararların tümü milli ekonomi ilkesine dayalıdır. Tam bağımsız bir Türkiye’yi planlamışlardır. diyerek sözlerine devam etti.

ADD Başkanı Üzgeç” 1923 Yılında yapılan İktisat Kongresine hiç birisi benzemiyor.”

İkinci konuşmacı Avukat Şehper Ferda Demirel’e söz vermeden panelin konusu ile ilgili bir açıklama yapan ADD Ayvalık Şube Başkanı Ahmet Üzgeç, konuşmasında:”1923 ‘den sonra 1981 24 Ocak kararlarından sonra Özal’ın zamanında yapıldı. 3. İzmir İktisat Kongresi 1992de yapıldı.2004 yılında 4.sü 2013 yılında da 5.si yapıldı. 1923 Yılında yapılan İktisat Kongresine hiç birisi benzemiyor. Hiçbirisinin  onlarla alakası yok.” Diyerek konuşmasını yapmak üzere mikrofonu, Medeni Kanunun kabulü’ü anlatması için Avukat Şephar Ferda Demirel’e verdi.

Avukat Şephar Ferda Demirel“Mecellenin kaidesi ve ana hatları dindir. Halbuki insan hayatı hergün,her an esaslı değişimlere maruzdur.”

Avukat Şephar Ferda Demirel, konuşmasında:” 17 Şubat 1926 yılında,kabul ettiğimiz kanun maddesinin gerekçesinden kısa bir paragrafı Mahmut Esat Bozkurt’un cümlesinden Türkçeleştirilmiş hali ile okuyacağım. “Mecellenin kaidesi ve ana hatları dindir. Halbuki insan hayatı hergün,her an esaslı değişimlere maruzdur. Bunun değişikliklerinin yürüyüşünü hiçbir noktada tespit etmek ve durdurmak mümkün değildir. Kanunu dine dayalı devletler kısa bir süre sonra memleketin ve milletin taleplerine tatmin edemezler.

Avukat Şephar Ferda Demirel“Değişmemek dinler için bir zarurettir.”

Çünkü dinler değişmez hükümleri ifade ederler. Hayat yürür ihtiyaçlar süratle değişir. Din kanunları mutlaka ilerleyen hayatın huzurunda,şekilden ve ölü kelimelerden fazla bir kıymet bir mana ifade edemezler. Değişmemek dinler için bir zarurettir. Bu itibarla dinlerin sadece bir vicdan işi olarak kalması, çağımızın medeniyetin esaslarından eski medeniyetle yeni medeniyetin en büyük farklarından birisidir. Esasları dinden alan kanunlar, uygulandıkları camialarda yukarıdan inme ilkel devirlere bağlarlar ve ilerlemeye mani belli başlı müesir etkenler arasında bulunurlar “diyerek sözlerine devam etti. Daha sonra gerekçenin diğer parargrafı için şunları dile getirdi. Konuşmacı Demirel,” Din devlet nazarında vicdanlarda kaldıkça saygın ve dokunulmazdır. Din hüküm halinde kanunlara girmesi, tarihin seyrinde çoğunlukla hükümdarların, zorbaların, kuvvetlilerin keyfi arzularını tatmine vasıta olmasını gerektirmiştir .” diyerek sözlerine devam etti. Panel 45 dakikalık konuşmalar ile devam etti.

habericialt
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.