Site Rengi

DOLAR 7,6631
EURO 8,9209
ALTIN 459,31
BIST 9,7728
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Balıkesir 31°C
Parçalı Bulutlu

BİLNET BALIKESİR BAŞARIYA DOYMUYOR

15.07.2020
537
A+
A-

 

Kuruluşunun üzerinden henüz 1 yıl geçmiş olmasına rağmen Bilnet Okulları Balıkesir Yerleşkesi fark yaratmaya devam ediyor. Balıkesir Özel Bilnet Anadolu Lisesi, Tübitak 2020 Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışmasında “Akıllı Robotik Tarım (ART) ile Tüketiciyi Bilgilendiren ve Üreticiyi Yönlendiren Sistemin Geliştirilmesi” projesi ile yazılım dalında “Türkiye Üçüncülüğü”ne layık görüldü.

haberici-arareklam

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığınca Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yazılım alanlarında düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasına bu yıl 15 bin 273 proje başvurusu yapıldı.

Balıkesir Özel Bilnet Anadolu Lisesi, “TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” yazılım dalında birinci olup Türkiye finaline Balıkesir’i temsilen katıldı.

 

Balıkesir Özel Bilnet Anadolu Lisesi ile Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi ile beraber hazırlanan projede

Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Enis Zorbazer ve Balıkesir Özel Bilnet Anadolu Lisesi öğrencisi Selinay Göçmez, öğretmenleri Harun İkiz danışmanlığında hazırlamış oldukları “Akıllı Robotik Tarım (Art) İle Tüketiciyi Bilgilendiren ve Üreticiyi Yönlendiren Sistemin Geliştirilmesi” adlı proje ile “Türkiye Üçüncülüğü” ödülüne layık görüldüler.

 

 

Danışman öğretmen Harun İKİZ, “Ülkemizi daha ileriye taşıyacak en önemli unsurlarından biri bilişim ve yazılımdır. Öğrencilerimin en yoğun dönemlerinde bile gece gündüz demeden çalışması ve başarıya ulaşmaları bizleri çok sevindirdi. Ülkemizde bilimin yaygınlaşması teknolojiyi iyi kullanan ve geliştiren bireyler olması için örnek bir sonuç elde etmemiz bizim için en önemli başarıdır. Öğrencilerime gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bundan sonraki dönemde de onların büyük başarılar elde edeceklerine inanıyorum. Ülkemizi geleceğin dünyasında bir adım öteye taşıyacak olan gençlerimizin daha çok araştıran daha çok üreten bireyler olmalarını temenni ediyorum. “ dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “Ülkemizi 2023 hedeflerine taşıyacak nitelikli insan kaynağını yetiştirmek; öğrencilerimize, yaşadıkları topluma, dünyaya dair bir şeyleri iyileştirme ve hayallerindeki projeleri hayata geçirebilme motivasyonu kazandırmak en önemli hedefimiz. 4 proje ile katıldığımız TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finalinde; 1 ikincilik, 1 üçüncülük, 1 teşvik ödülü olmak üzere 3 derece ile büyük bir başarı elde ettik. Balıkesir’de bilim kültürünün yaygınlaşması, çocuklarımızın çağın gerektirdiği bilgi donanımına sahip bireyler olarak yetişmesi yönündeki bu güzel çalışmaların artarak devam etmesini temenni ediyor; bizlere bu gururu yaşatan öğrencilerimize ve onları yetiştiren değerli danışman öğretmenlerimize teşekkürü bir borç biliyorum” dedi.

 

 

Balıkesir Özel Bilnet Anadolu ve Fen Lisesi müdürleri Hale Dönmez ve Oğuz Seyhanlı gururlu olduklarını ifade ederken, Hale Dönmez, “Bizler çocuklarımızı hemen her alanda başarılı, özgüveni yüksek bireyler olarak yetiştirmenin gayreti içerisindeyiz. Sosyal, sanatsal, kültürel ve sportif alanlarda birçok proje ve çalışmayı hayata geçirerek öğrencilerimizi her yönüyle donanımlı bireyler haline getirmeyi hedeflerken, akademik başarılarını artırmak için de tüm öğretmenlerimiz ve okul idarecilerimizle birlikte gece gündüz demeden çalışıyoruz. Öğrencilerimizin bilimsel çalışmaların içerisinde daha fazla yer alması, bu alanda kendilerini geliştirerek bilimsel projeler üretmesi için de yoğun bir çabamız var. Önümüzdeki yıllarda başarılarımızın katlanarak artacağından hiç kuşkum yok. Gururluyuz. Bu sadece kurumumuz için değil, Türkiye için bir gurur.Danışman öğretmenimiz Harun İkiz’i, öğrencilerimizi ve emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

 

Oğuz Seyhanlı, “Amacımız evrensel bilimle, teknolojiyle ülkemizi geleceğe taşıyacak nesiller yetiştirmektir. Öğrencilerimizin başarıları da bu sürecin ne kadar doğru adımlarla yürütüldüğünün ispatıdır. Bu sadece kurumumuz için değil, Türkiye için bir gurur. Bundan 10 sene sonra gençlerimizin hem ülkemize hem de dünyaya çok yararlı işler yapacağına yürekten inanıyorum. Danışman öğretmenimiz Harun İkiz’i, öğrencilerimizi ve emeği geçen herkesi kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

 

 

Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Enis Zorbazer ve Balıkesir Özel Bilnet Anadolu Lisesi öğrencisi Selinay Göçmez, “Bilim fuarları, öğrencilerin problem çözme becerilerini, analitik ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmelerini sağlarken planlı çalışma, grupla çalışma ve sosyalleşmelerini de sağlamaktadır. Bilim fuarlarının bizim gibi genç kuşaklara aynı zamanda bilimsel düşünme, sunum yapma, topluluk karşısında konuşma, görüşlerini savunma, demokratik tartışma ortamlarında bulunma, argüman geliştirme gibi pek çok katkısı olduğunun da farkındayız. Emeklerimizin karşılığını aldığımız için son derece mutlu ve gururluyuz. Başta Harun öğretmenimiz olmak üzere bütün öğretmenlerimize, idarecilerimize ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz.”dedi.

 

 

Bilnet Okulları Balıkesir Yerleşkesi Kurucusu Erdoğan Dönmez ise “İlk yılımızda yazılım dalında Türkiye üçüncülüğü Bilnet’in eğitim adına büyük işlere imza atacağının bir göstergesidir. Gelişen teknolojiye ayak uydurabilen, teknik bilgi ve becerilere sahip, fark yaratacak, bilim, sanat ve edebiyat alanında Bilnet Balıkesir’in ismini Türkiye’ye duyuracak büyük başarılara imza atmak için yola çıktık. Tüm Türkiye’ye örnek olacak bir okul yaratmak için var gücümüzle çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

PROJE HAKKINDA

İnsanların ve hayvanların en büyük besin kaynağı olan tarım ürünlerinin hangi koşullarda yetiştirildiği tüketici tarafından bilinememektedir. Şüphesiz her bir birey bu ürünlerin hangi bölgede ve iklimde yetiştiğini, ne derece temiz suyla sulama yapıldığını, hangi düzeyde temiz hava ile yetiştirildiğini, ne düzeyde UV ışınlarına maruz kaldığını yani alacağımız ürünün ne kadar güvenilir olduğunu bilmek ister. Satın almış olduğumuz ürünün hiçbir şekilde izlenebilir olmaması gıda güvenliği açısından oldukça büyük bir zaaf olup her türlü sahteciliğe ve sağlıksız gıdaların pazara sokulmasına neden olmaktadır. Yapılan bu projede mikrodenetleyiciler ve sensörler aracılığı ile anlık olarak ölçümlerin otonom bir şekilde yapılması ve kablosuz ağ teknolojileri ve internet aracılığı ile veri tabanına kayıt edilmesini, bu bilgilere üretici ve tüketicinin anında ulaşarak bilgilenmesini sağlıyor.  Satın alacağımız ürünün ambalajındaki üretici arayüzünde oluşturulan QR barkod geliştirmiş olan yazılım ile taratılarak, o ürüne ait bilgilerin grafiklerle tüketicinin akıllı telefonuna gelmesi sağlanıyor.  Ürünün hangi bölgede yetiştirildiği, ürünün cinsine göre yeteri kadar sulanıp sulanmadığı, ne kadar kaliteli bir havaya maruz kaldığı, Avrupa standartlarının neresinde kaldığı yani özetle ne kadar sağlıklı aşamalardan geçtiği bilgisi hazırlanmış olan arayüzle ve otomatik bir şekilde oluşturulan grafiklerle gösterilmekte. Bu arayüzdeki faydalı bilgiler bağlantıları da kullanılarak ürünün üretimine özel ipuçları vererek üreticiyi yönlendiriyor.

 

 

Biz de Tübitak 2020 Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışmasında “Akıllı Robotik Tarım (ART) ile Tüketiciyi Bilgilendiren ve Üreticiyi Yönlendiren Sistemin Geliştirilmesi” projesi Yazılım dalında Türkiye üçüncüsü olan ve Balıkesir’imize bu gururu yaşatan başta danışman öğretmenimiz Harun İKİZ’i, öğrencilerimiz Enis Zorbazer ve Selinay Göçmez’ i tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

Haber: İlknur KAMALI

habericialt
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.