Site Rengi

DOLAR 7,6604
EURO 8,9115
ALTIN 458,62
BIST 9,7897
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Balıkesir 29°C
Mevzi Sağanak

CHP’DE DELEGE SİSTEMİ SONA ERMELİDİR

18.11.2019
213
A+
A-

CHP’de “delege” olmak ayrı bir “statü” sağlıyor.

Hatta bir tek CHP’de siyasi literatüre giren “delege ağalığı” sistemi var…

Mahallede “delege ağası” olan, ilçede hükmünü sürüyor.

haberici-arareklam

İlçede “delege ağası” olan, il kongresinde hükmünü sürüyor.

Kurultay delege ağalığında olan, Kurultayda hükmünü sürüyor.

Delege seçimi sürecinde ne ararsan var.

Ayak oyunları, tezgahtarlık, bölgecilik, inanç ve kimlik üzerinden türlü türlü oyunlar…

Kimi yerlerde sandık kondu; kimi yerlerde ise sandığı gören olmalıdır.

Adil, demokratik ve şeffaf bir seçim süreci ne yazık ki yaşanmadı; yaşatılmadı.

Birçok yerde seçimler üyelerden gizlendi; birçok yerde göstermelik seçimler yapıldı.

Bazı il ve ilçelerde ise gerçekten sandık konuldu; üyeler demokratik bir yarış içinde tercihlerini yaptılar.

 

Tam demokrat bir Türkiye için öncelikle siyasi partiler tüzük ve programlarını hazırlarken siyasi partiler yasasına uygun hazırlanmalıdır. Bu tüzükler yargı tarafından onaylanmalıdır
İç işleri Bakanlığının onayından vazgeçilmelidir.

Siyasi partilerin üyelik yapılanmaları parti teşkilatlarında değil, ilçe seçim kurullarına müracaatla oluşmalıdır.

Örneğin siyasi partiye kayıt yaptırmak isteyen her TC vatandaşı ilçe seçim kuruluna müracaat ederek, orada bulunan matbu formları doldurup tercih ettiği partinin adını yazarak, yasal bir engel yoksa o partiye üye olabilmelidir.

İlçe başkanlıklarının üye koçanları ile kapı kapı dolaşarak üyelikler oluşturup onlarla istediği gibi oynaması ve pazarlık konusu yapması, böylece engellenmiş olacaktır.

Delegelik sistemi kaldırılmalıdır. Delegelik sadece büyük kongrelerde olmalı veya oluşturulmalıdır. Zaten seçilen delegeler parti tabanının seçtiği delegeler değil, ilçe başkanlarının seçtiği delegelerdir..

İlçe ve il kongrelerinde listeler oluşturan ilçe başkanı ve il başkanı adayları çıkmalı ve tüm teşkilata kendilerini anlatma fırsatı tanınmalıdır. Seçimler çarşaf liste ile yapılmalıdır. Milletvekili ve Belediye meclis üyeleri ve de belediye başkan adayları hâkim huzurunda, tüm üyelerin katılımı ile yapılacak ön seçimlerle belirlenmelidir.

Genel merkez yüzde on kontenjan ile sınırlandırılmalıdır.
Büyük kongrelerin Delegelerle yapılabilir olması, yani sadece büyük kongrelerde delegelik sistemi olabilmeli ancak daha katılımcı ve çoğulcu olabilmesi için her il çıkardığı milletvekili sayısının en az dört katı delege ile büyük kongrede temsil edilmelidir. Örneğin Manisa 9 milletvekili çıkarıyorsa 36 delege ile temsil edilmelidir.

Genel Başkan ve partinin en üst kurulu olan MKYK ( Merkez Karar Yönetim Kurulu ) bu delegelerin oyları ile seçilmeli ve seçilen genel başkana yüzde on kontenjan tanınarak MYK (Merkez yürütme kurulu) da seçilen MKYK tarafından seçilmelidir. Hiç bir güç kendini parti tabanından üstün görmemeli ve taban belirleyici olmalıdır ve de bundan korkulmamalıdır. Bununla birlikte dudak arası demokrasi dediğimiz bir antidemokratik bir yapıdan kurtulmuş olacağız.

Adaylar seçildikleri partiden ayrılıp bir başka patiye geçememeli partisinden istifa edenlerin Milletvekili ise vekilliği meclis üyesi ise meclis üyeliği de kendiliğinden bitmelidir. Partinin referansı ile seçilip sonra bir başka partiye geçmek en büyük hırsızlıktır. Partiye oy veren oyları çalmak anlamını taşır. Böylece bu seçilip başka bir partiye geçme ahlaksızlığı da sonlandırılmış olacaktır.

 

habericialt
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.