Site Rengi

DOLAR 7,5573
EURO 8,9693
ALTIN 474,75
BIST 9,8140
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Balıkesir 32°C
Az Bulutlu

CHP, DEVA PARTİLERİ, ADD VE ÇYDD’DEN ÇELENK SUNUMU

CHP, DEVA PARTİLERİ, ADD VE ÇYDD’DEN ÇELENK SUNUMU
habericiust
31.08.2020
263
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi ve Deva Partisi İlçe Başkanlıkları ile Atatürkçü Düşünce Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ayvalık Şubeleri, 30 Ağuztos Zafer Bayramının 98’nci yıl dönümünü meydanda çelenk sunarak kutladı.

Cumhuriyet Halk Partisi Ayvalık İlçe Başkanlığı, sabah yapılan resmi tören sonrası Atatatürk Anıtına çelenk sundu. Hüseyin Şalmanlı başkanlığındaki CHP’lilerin yanı sıra Deva Partisi İlçe Başkanlığı, ADD ve ÇYDD Şube temsilcileri ile vatandaşlar da çelenk sunumuna katıldı.

haberici-arareklam

CHP Ayvalık İlçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı, “Bugün; Asil Türk ulusu ve Kahraman Türk Ordusunun, ebedi Başkomutanı Ulu Önder Atatürk’ün önderliğinde, ulusu ile bütünleşerek 98 yıl önce gerçekleştirdiği büyük zaferi kutlamak için bir arada bulunuyoruz. Türk ulusunu var eden en onurlu günlerinden birisi olan yaşadığımız bugün, hem cephede hem de çağdaşlaşma yolunda verilen o büyük mücadeleyi ve o duyguları yeniden yaşıyoruz.Türk tarihi zaferlerle doludur. Ancak 30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz, Türk ulusunun yeniden dirilişidir. Her safhası tek tek düşünülerek hazırlanan bu zafer, aziz yurduna ve bağımsızlığına kasteden işgal kuvvetleri karşısında Türk Ordusu’nun ortaya koyduğu eşsiz bir eserdir. Emperyalist devletler Sevr antlaşması ile topraklarımızı aralarında paylaşmış, Türk Milletini vatansız bırakmayı amaçlamışlardı. Ancak, asırlardır hür yaşamış olan Türk ulusu, buna karşı çıkmıştır. Anadolu halkı tek bir yumruk olarak, dış ve iç odakların ihanetleri karşısında ve yokluklar içerisinde büyük fedakârlıklarla verdiği Kurtuluş Savaşı’nda, en son Başkomutanlık Meydan Muharebesini de kazanarak kesin zafere ulaşmıştır. “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolası ile başlayan bu muharebede elde edilen zafer, Türk’ün bağrına dayanan hançerin Ulus’ça sökülmesi, ve haysiyetimizi yok etmek isteyenlerin dize getirilmesinin destanıdır. Büyük Kahraman ve eşsiz Zafer adamı büyük Atatürk, bu muharebelerin önemini şöyle ifade etmiştir. “Afyonkarahisar-Dumlupınar Meydan Muharebesi ve onun son safhası olan 30 Ağustos Muharebesi… Türk tarihinin en önemli bir dönüm noktasıdır. Yeni Türk devletinin, genç Türk Cumhuriyeti’nin temelini orada attık. Sonsuz hayatını orada taçlandırdık. O sahada akan Türk kanları, semasında uçan şehit ruhları devlet ve Cumhuriyetimizin sonsuza kadar muhafızlarıdır.” İşte 30 Ağustos 1922 tarihi, Türk ulusunu esir etmek isteyen emperyalist güçlere karşı; kadınıyla çocuğuyla, ordusuyla topyekûn verdiği bir savaşın Zafer Destanı’nın yazıldığı gündür. Bu mutlu günde, zaferi bize yaşatan başta Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşının tüm kahramanlarını, mukaddes vatanımız için canları pahasına görev yapan şehitlerimizi, gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. Aziz ulusumuzun Zafer Bayramı kutlu olsun.” dedi.

Alanda gün içindeki bir diğer tören Atatürkçü Düşünce Derneği Ayvalık Şubesi tarafından düzenlendi. ADD Ayvalık Şubesine, ÇYDD Ayvalık Şubesi, CHP ve DEVA Partisi Ayvalık Şubesi temsilcileri de destek verdi. Atatürk anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından

ADD Ayvalık Şube Başkanı Ahmet Üzgeç tarafından yapılan konuşmada, “

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, yoktan var edilen şanlı ordumuzun kazandığı, 30 Ağustos Zafer Bayramımızı, 98. yıldönümünde bir kez daha gururla kutluyoruz.

Ülkemizin ve milletimizin varlığı söz konusu olunca, 30 Ağustos, bu coğrafyanın en haklı, en onurlu, en kutsal savaşı ve zaferidir. Bu nedenle, kısıtlanamaz ve yasaklanamaz.

Atatürk, 30 Ağustos 1922’deki Büyük Zaferi, 1924 yılında Dumlupınar’da konuşmasında şöyle anlatmaktadır: “Ulusal tarihimiz çok büyük, parlak zaferlerle doludur. Ama Türk Ulusu’nun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir akım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Türk Devleti’nin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, göklerde uçuşan şehit ruhları, devletimizin, Cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır.” Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 30 Ağustos’tan Lozan’a uzanan süreci özetlerken de: “Türk milletine karşı, yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşmasıyla tamamlandığı sanılmış büyük bir suikastın sonuçsuz kaldığını bildirir bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş bir siyasi zaferdir.” İfadeleriyle, 30 Ağustos Zaferi’nin siyasi sonucu olarak, Lozan Barış Antlaşması’nı işaret etmiştir. Bu yönüyle, 30 Ağustos, kazanılan herhangi bir savaşın çok ötesinde bir değere ve öneme sahiptir. 30 Ağustos, kazanılacak siyasi zaferlerin ve tüm dünyaya örnek olacak devrimin temelini oluşturmuştur. Büyük Zafer sonrası, Atatürk: “Asıl savaş bundan sonra başlıyor. En büyük savaş cehalete karşı yapılan savaştır. Gerçek kurtuluş ancak cehaletin ortadan kaldırılmasıyla mümkündür.” sözleriyle, gerçekleştireceği büyük kültür devrimini de müjdelemekteydi. Özümüze dönüş ve özden yola çıkarak, çağdaşlaşmayı öngören bu kültür, aynı zamanda toplumu bir arada tutan, çağa taşıyan,  bizi millet yapan Cumhuriyet Devrimidir. Cumhuriyet kültürüne savaş açan; yerine cemaatleri, tarikatları koyarak Türkiye’yi çağdışına sürükleyen siyasi iktidara uyarılarımızı yinelemekteyiz: 30 Ağustos, sadece Türk Milleti’ni yok olmaktan kurtaran bir zafer değildir. Yarattığı sonuçla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde; millet egemenliğine dayalı tam bağımsız, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin de kuruluş süreci ve başlangıç tarihidir.

Büyük Atatürk: “Tarih yazmak tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan, yapana sadık kalmazsa, değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır.” demektedir. Tarihimizi saptıranları, yerine uydurma tarih yazmaya çalışanları da, tekrar tekrar uyarıyoruz. Başaramayacaksınız.

30 Ağustos ve şanlı tarihimiz halkımızın güvencesindedir. Milli zaferlerimizi ve Atatürk Devrimlerini unutturmaya çalışanlar; Türk Milleti’ni çağdaş dünyaya taşıyan Cumhuriyet Devrimi’nin aydınlığına yenilmeye mahkûmdur.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın yaratıcısı Başkomutan ve Büyük Devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah ve yol arkadaşlarını, vatan savunmasında canlarını feda eden şehitlerimizi bir kez daha saygıyla anıyoruz. Atatürkçü Düşünce Derneği; Kurucu Genel Başkanı, Devrim ve Demokrasi Şehidi Prof. Dr. Muammer Aksoy’un ve kurucu kadrolarımızın çizdiği yolda milli mücadeleyi, Büyük Atatürk’ün manevi liderliğinde sürdürmeye ant içmiştir.”dedi.

 

habericialt
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.