Site Rengi

DOLAR 7,6721
EURO 8,9862
ALTIN 468,17
BIST 9,7757
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Balıkesir 29°C
Parçalı Bulutlu

ATATÜRK’Ü ANMAK VE ANLATMAK HER ÖĞRETMENİN GÖREVİDİR

ATATÜRK’Ü ANMAK VE ANLATMAK HER ÖĞRETMENİN GÖREVİDİR
habericiust
21.11.2019
190
A+
A-

10 Kasım 2019’da da Atatürk’ün 81. Ölüm yıldönümü nedeniyle ülke genelinde anma törenleri düzenlendi. Aynı zamanda Ayvalık Cumhuriyet Alanında da anma etkinlikleri gerçekleştirilmişti. , 10 Kasım Atatürk’ü anma törenlerini düzenleyen idareci ve öğretmenler hakkında soruşturma ya da doğrudan açığa alma kararı vermişti. Açığa alınan Balıkesir Ayvalık Atatürk Ortaokulu Müdürü; Mustafa Karaman’a üyesi olduğu Eğitim İş Sendikası bir basın açıklaması ile sahip çıktı. Ayvalık Cumhuriyet Alnında yapılan basın açıklamasını Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım yaptı. Eğitim İş, Cumhuriyet alanında yaptığı basın açıklamasının açılış konuşmasını, Eğitim İş Ayvalık Temsilcilik Başkanı Nail Filiz, yaptı. Başkanı Nail Filiz: Değerli veliler; Bugün aramızda basın açıklamamıza destek için Balıkesir Eğitimiş Şube yönetici ve üyeleri, Edremit Eğitimiş, Burhaniye Eğitimiş, Havran Eğitimiş, Gömeç Eğitimiş, Bandırma Eğitimiş Temsilcilikleri bulunuyor. Kendilerine hoşgeldiniz diyorum.

Ayvalık Temsilcilik Başkanı Nail Filiz” ”Cumhuriyetin kulu olmayacağız” diyenler; size sesleniyorum. Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesi’dir.”

haberici-arareklam

Ayvalık Eğitimsen, Ayvalık Türk Eğitmsen, Ayvalık Genel Sağlık-iş yönetici ve üyeleri bulunuyor. Hoşgeldiniz. Çok değerli basın mensupları,saygıdeğer siyasi parti temsilcilerisendikaların değerli yönetici ve temsilcileri ve çok kıymetli öğretmen arkadaşlarım, Yıllardır 10 Kasım Atatürk’ü Anma programlarında yapılan kareografı olmasına rağmen, bu yıl okulundaki programdan dolayı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 10 Kasım Atatürk’ü Anma programının anlamından uzaklaştırılarak pedogojik açıdan kabul edilemez bir algıya sebebiyet verdiği” belirtilerek üyemiz Atatürk İlkokulu Müdürü görevinden uzaklaştırılmıştır. Atatürk fotoğrafı önünde yapılan kareografiyi, öğrencilerin Atatürk’e secde ediyorlar anlamını çıkaranlar, ”Cumhuriyetin kulu olmayacağız” diyenler; size sesleniyorum. Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesi’dir. Cumhuriyet hepimizi kul olmaktan çıkarıp vatandaş yapmıştır.

Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım” Türk Ulusunun hafızasından silmek isteyen bedhahlar, ülke genelinde anma törenleri üzerinden Atatürk’e ve hatırasına saldırılarını sürdürmüşlerdir.”

Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ü unutmayacağız, unutturmayacağız” diyerek sözlerine son verdi. Ardından Konuşmasını yapmak için kürsüye Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, gelerek şu konuşmayı yaptı: Türk Ulusu her yıl 10 Kasım’da ; Emperyalist işgale karşı vermiş olduğu bağımsızlık ve özgürlük mücadelesiyle, işgal altındaki bütün ulusların umudu ve önderi olmuş, yapmış olduğu devrimlerle bir ulusun küllerinden yeniden doğmasını başarmış, içinde bulunduğu çağın en çağdaş ve bağımsız devletini kurarak bizlere emanet etmiş, büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk’ü anarak minnet duygularını dile getirir. 10 Kasım 2019’da da Atatürk’ün 81. Ölüm yıldönümü nedeniyle ülke genelinde anma törenleri düzenlenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm resmi ve özel kurumlarda da Milli Eğitim Temel Kanunu, MEB’in mevzuat ve talimatları doğrultusunda anma törenleri yapılmıştır. Ancak; her 10 Kasım’da olduğu gibi bu yıl da Atatürk’ü; Türk Ulusunun hafızasından silmek isteyen bedhahlar, ülke genelinde anma törenleri üzerinden Atatürk’e ve hatırasına saldırılarını sürdürmüşlerdir. Mustafa Armağan adlı Atatürk düşmanı tarafından başlatılan karalama kampanyası, Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlarının katılımıyla sosyal medyada, linç kampanyasına dönüştürülmüştür. Malum Sendika Genel Başkanı ve şube başkanlarının da katıldığı bu linç kampanyası, etkisini Milli Eğitim Bakanlığı üzerinde de göstermiştir.

Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım” Türk Ulusunun hafızasından silmek isteyen bedhahlar, ülke genelinde anma törenleri üzerinden Atatürk’e ve hatırasına saldırılarını sürdürmüşlerdir.”

MEB Atatürk düşmanlarının 10 Kasım Atatürk’ü Anma törenleri üzerinden başlattığı bu saldırılardan, törenleri düzenleyen idareci ve öğretmenler hakkında soruşturma ya da doğrudan açığa alma görevi çıkarmıştır. Oysa ki Paylaşımlar; Atatürk’ü anmayı bile kabullenemeyen zihniyetin; okullarımızı, idareci, öğretmen ve öğrencilerimizi anma törenlerini bahane ederek hedef haline getirmekten kaçınmadığını gösteren saldırının kanıtlarıdır. Bu paylaşımları; yapılan anma törenlerinin genel akışı içerisinden amaçlarına hizmet edeceğini düşündükleri kesitleri alıp bir dini ritüel algısı yaratarak, suç unsuru oluşturma çabasının göstergesi olarak değerlendiriyoruz. Kendileri de öğretmen olan malum Sendikanın Genel Başkanı ve Şube Başkanlarının Başöğretmen Atatürk’ü anmak için düzenlenen törenlerden rahatsızlık duymasını anlamak mümkün değildir. Bu konuda toplumda Atatürk düşmanlığı yaratmak ve Atatürk’e hakaret suçu işleyenler hakkında MEB ve savcıların gereğini yapması gerekirken, Okul müdürleri ve öğretmenleri hedef alması asıl amacın başka olduğunu düşündürmektedir.

Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım” Ayvalık Atatürk Ortaokulu Müdürü; Mustafa Karaman’ın sorgusuz sualsiz, savunması dahi alınmadan fax emriyle açığa alınması kabul edilebilir bir durum değildir.”

Balıkesir’de iki okulun yanı sıra, başka illerde de görülen açığa almalar ve soruşturmalar, bu amaca hizmetten başka ne olabilir? Balıkesir Ayvalık Atatürk Ortaokulu Müdürü; Mustafa Karaman’ın sorgusuz sualsiz, savunması dahi alınmadan fax emriyle açığa alınması kabul edilebilir bir durum değildir. MEB’nın bir an önce bu yanlıştan dönmesi gerekir. Aksi taktirde bu durumu Atatürk’ü anma ve anlatmakla görevli öğretmenler üzerinde bir baskı ve yıldırma çabası olarak algılayacağımızın bilinmesini isteriz. Eğitim İş üyesi öğretmenler; Türk Ulusunun hafızasından silmek isteyen bedhahlar, ülke genelinde anma törenleri üzerinden Atatürk’e ve hatırasına saldırılarını sürdürmüşlerdir.. İnanıyoruz ki Türk ulusu; çağdaş, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Cumhuriyetimizi sonsuza değin korumaya ve yaşatmaya kararlıdır. Cumhuriyet’in öğretmenleri, aynı kararlılıkla Atatürk ve Cumhuriyet devrimlerinin düşmanlarına karşı yılmadan mücadele edeceklerdir.” diyerek sözlerine son verdi. Bir çok STK ve siyasi parti destek verdi.

habericialt
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.